Program Akceleracyjny SharOn Academy

2019-03-26

W kwietniu startuje nabór do Programu Akceleracyjnego SharOn Academy dedykowanego sektorowi ekonomii współdzielenia. Jest to jeden z pierwszych programów w całości poświęconych rozwiązaniom sharing economy. 

„SharOn Academy” to część międzynarodowego projektu SharOn (Opportunites for European Entrepreneurs in the Sharing Economy) realizowanego w konsorcjum 5 państw europejskich takich jak: Bułgaria, Estonia, Słowacja, Polska i Włochy. SharON jest współfinansowany przez program Unii Europejskiej COSME.

W Polsce organizacjami odpowiedzialnymi za prowadzenie programu są Toruński Park Technologiczny oraz Laboratorium Technologiczne DeLab przy Uniwersytecie Warszawskim. „SharOn Academy” odbywało się będzie we wszystkich krajach jednocześnie, a jesienią podsumuje je wydarzenie finałowe odbywające się w Warszawie. 


Kto może zgłosić się do programu? 

Każdy zespół posiadający pomysł lub już pracujący nad platformą cyfrową spełniającą założenia ekonomii współdzielenia. Jeśli platforma zakłada wymienianie się dobrami, usługami czy też każdą inną formę dzielenia się, śmiało można zgłosić ją do udziału w „SharOn Academy”. Założeniem Programu jest pomoc zespołom działającym zarówno w istniejących przedsiębiorstwach, jak i poza nimi – zgłosić może się np. grupa studentów podzielających tę samą ideę. Nie ma tu też limitów geograficznych – organizatorzy czekają na zgłoszenia zespołów z całej Polski. Autorzy tych najciekawszych zostaną zaproszeni na Pitch Contest – tam będą mogli zadać wszystkie nurtujące ich pytania, to samo zrobią organizatorzy. 


Co dalej? Co będzie się działo w „SharOn Academy"?
Intensywna praca nad rozwijaniem zgłoszonej koncepcji – zespoły z największym potencjałem rozwojowym wezmą udział w 3-dniowych warsztatach BootCamp prowadzonych przez ekspertów w takich dziedzinach jak tworzenie i analiza modeli biznesowych, sprzedaż, marketing, pitching, finanse. Podczas warsztatów każdy pomysł zostanie poddany dokładnej analizie. Wszystko po to, by najpierw poznać pomysł od podszewki, a potem skupić się na tworzeniu właściwej dla Startup-u ścieżki rozwoju. Każdy zespół będzie mógł skorzystać w ciągu 3 miesięcy z 10 godzin indywidualnych konsultacji 1:1 z wybranymi mentorami. Do współpracy przy Programie zaproszono doświadczonych ekspertów od lat pracujących z kreatywnymi zespołami zorientowanymi na sukces, ale i na czerpanie wiedzy od najlepszych.

Pełna lista mentorów już niebawem pojawi się na stronie internetowej programu www.sharonacademy.eu, natomiast już dziś wiadomo, że w ich gronie znajdzie się m.in. Michał Misztal, prezes Startup Academy, Sebastian Kowalski, CTO w Leaware czy Elżbieta Jabłońska – doświadczona businesswoman z niemal dwudziestoletnim doświadczeniem w szkoleniu przedsiębiorców i kadry zarządzającej. 


Zwieńczeniem „SharOn Academy” będzie DemoDay w Warszawie. Najlepsze Startup-y z danego kraju , zaprezentują wyniki swojej pracy przed międzynarodowym jury podczas finału programu. Oprócz okazji do zaprezentowania się, zespoły będą też miały szansę nawiązania wartościowych kontaktów z interesariuszami, przybyłymi na zaproszenie partnerów projektu. 

Co mogą zyskać uczestnicy programu? 
Na zespoły, które zostaną zakwalifikowane do Programu, czeka duża dawka specjalistycznej wiedzy, indywidualnie dobrana ścieżka rozwoju i spotkania 1:1 z najlepszymi mentorami. Dodatkowo Programowi towarzyszyła będzie międzynarodowa atmosfera sprzyjająca tworzeniu kreatywnych rozwiązań. Uczestnicy będą też mieli możliwość zdobycia cennych kontaktów i partnerów do współpracy. 


Zgłoszenia do programu można będzie przesyłać za pośrednictwem strony www.sharonacademy.eu. Warto też śledzić fanpage Toruńskiego Parku Technologicznego @toruntechnopark, ponieważ to właśnie tam ogłoszony zostanie start naboru.