DSM oraz Clariter dążą do opracowania chemicznych rozwiązań recyklingowych dla produktów końcowych opartych na Dyneemie®

2021-01-25

 

Clariter, międzynarodowa firma z branży czystych technologii i członek Polish Circular Hotspot, oraz Royal DSM, globalna firma badawcza prowadząca działalność w dziedzinie zdrowia, żywienia i zrównoważonego rozwoju, wspólnieogłosiły nawiązanie strategicznego partnerstwa zmierzającego do recyklingu chemicznego nowej generacji włókna wykonanego z polietylenu o ultra-wysokiej masie cząsteczkowej (UHMWPE) - produktu firmy DSM o nazwie Dyneema®. Pierwszym krokiem tej współpracy było pomyślne poddanie procesowi w zakładzie pilotażowym Clariter w Gliwicach próbek szeregu produktów - w tym lin, siatek i materiałów balistycznych wykonanych z Dyneemy®. Tym samym, zademonstrowano możliwość recyklingu tego materiału i podkreślono aktywne zaangażowanie obu firm w kształtowanie bardziej zrównoważonego świata. 

Zgodnie z ambitnymi celami zrównoważonego rozwoju, oraz po udanym wprowadzeniu na rynek Dyneema® bazującego na materiałach bio (zgodnie z bilansem masowym), firma DSM Protective Materials aktywnie poszukuje rozwiązań ponownego wykorzystania i recyklingu odpadów na bazie Dyneemy®. DSM Protective Materials i Clariter współpracowały, by sprawdzić możliwości wykorzystania Dyneemy® jako materiału wsadowego w procesie recyklingu chemicznego oraz opracować techniczne rozwiązania w tym zakresie. Próbki produktów wytworzonych z Dyneemy® pomyślnie przetestowano w zakładzie pilotażowym Clariter w Gliwicach. Pozytywne wyniki potwierdziły techniczną możliwość przetwarzania ich w trzy grupy wysokowartościowych produktów przemysłowych: olejów, wosków i rozpuszczalników, dzięki opatentowanemu przez Clariter 3-stopniowemu procesowi recyklingu chemicznego. Tym samym, produkty wytworzone z Dyneemy® mogą być dalej wykorzystywane jako składniki do produkcji nowych artykułów końcowych i konsumenckich.

Myśląc przyszłościowo, DSM Protective Materials i Clariter planują rozwijać tę inicjatywę, by wspólnie kształtować bardziej zrównoważone otoczenie. Bazując na sukcesie próby w skali laboratoryjnej, w Clariter opracowano program testów w skali komercyjnej, które mają być przeprowadzone w zakładzie firmy w East London w Republice Południowej Afryki w 2021 roku. W europejskich zakładach Clariter, które zostaną wybudowane w nadchodzących latach, także zamierza się wykorzystywać surowiec pochodzący z Dyneemy®. Co więcej, DSM będzie nadal aktywnie badać możliwości zmniejszenia wpływu Dyneemy® na środowisko na wszystkich etapach życia tego produktu.

Petra Koselka, Dyrektor Operacyjny w Clariter, powiedziała: „Rozszerzanie i poznawanie granic wdrażanego rozwiązania cyrkularnego wymaga odwagi, dalekowzroczności i wytrwałości, co w DSM udowodniono z nawiązką. Trudno wyobrazić sobie wyzwanie logistyczne, jakim jest zebranie wielu ton zużytych lin morskich, sieci i materiałów balistycznych. Jednak, gdy obok pojawia się ekonomiczne rozwiązanie, nagle horyzont wydaje się być w zasięgu ręki. Z przyjemnością współpracujemy z DSM w zakresie badań i rozwoju nad tym, co określiliśmy mianem „ekscytującej egzotyki”. Planujemy wykorzystać produkty tej firmy jako część naszych surowców w pełnowymiarowych zakładach, które zostaną wybudowane w Europie”. 

Roeland Polet, Prezes DSM Protective Materials, powiedział: „Po pomyślnie zakończonym wprowadzeniu na rynek Dyneemy® z bio-surowców (opartej na bilansie masowym), wyniki testów przeprowadzonych przez Clariter wyznaczają kolejny ważny krok na drodze ku cyrkularności dla DSM Protective Materials. Zdolność do recyklingu jest kluczowa dla nas, naszych klientów i całego społeczeństwa, a jej osiągnięcie wymaga wysiłków w ramach całego łańcucha wartości. Z tego względu nie możemy się doczekać dalszego budowania naszej współpracy z firmą Clariter i dalszego wykorzystywania naszych naukowych możliwości do realizacji wspólnie wyznaczonego celu, jakim jest kreowanie bardziej przyjaznego otoczenia dla nas wszystkich”. 

Cieszymy się, że takie inicjatywy podejmowane są przez naszych członków!

Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.