Raport przygotowany przez INNOWO pt. "Tworzywa Sztuczne w gospodarce o obiegu zamkniętym".

28 May 2020

Raport "Tworzywa Sztuczne w gospodarce o obiegu zamkniętym" ​​

 

Zachęcamy do zapoznania się z treścią najnowszego raportu przygotowanego przez dr Agnieszkę Sznyk, Huberta Bukowskiego oraz Katarzynę van Rooijen z Instytutu Innowacji i Odpowiedzlanego Rozwoju pt. "Tworzywa Sztuczne w gospodarce o obiegu zamkniętym". 

Od pewnego czasu plastik i tworzywa sztuczne stały się jednym z bardzo gorących tematów zarówno w przestrzeni medialnej jak i na różnego rodzaju forach gromadzących zarówno ekspertów, naukowców, decydentów czy biznes. W większości wypadków temat jest przedstawiany bardzo nieobiektywnie, zarówno przez przeciwników jak i zwolenników tego surowca. Z każdej strony widać pewnego rodzaju radykalizm, populizm i zero jedynkowe traktowanie tematu.


Jako INNOWO chcieliśmy zabrać głos w tej w dyskusji, aby spojrzeć na problem z szerszej perspektywy i pokazać różne odcienie szarości, które wiążą się z tym tematem. Radykalizm
jest nam obcy, ponieważ przy takim spojrzeniu i pochopnych działaniach można bardzo szybko pozornie rozwiązując jeden problem, stworzyć dużo większe zagrożenie.


Temat plastiku jest tematem bardzo trudnym i złożonym. Na pewno plastiku jest za dużo i zbyt beztrosko podchodzimy do jego wykorzystania. Brakuje też systemowych rozwiązań, które mogłyby pomóc w jego ponownym zawracaniu do obiegu. Czy jednak zastąpienie plastiku, innym tworzywem czy surowcem jest właściwą drogą ? Czy na przykład zastąpienie wszystkich butelek plastikowych szkłem czy aluminium rozwiąże problem? Na pewno nie, a spowoduje kolejne zagrożenia środowiskowe, ponieważ cykl życia produktu i ocena jego śladu środowiskowego to bardzo złożone zagadnienie.

W raporcie staraliśmy się pokazać zarówno korzyści płynące z wykorzystania plastiku, który w wielu dziedzinach i branżach jest tak naprawdę nie do zastąpienia, jak i zagrożenia, które się z tym wiążą. Zaprezentowaliśmy też ciekawe innowacyjne rozwiązania i dobre praktyki, które mogą być krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju branży tworzyw sztucznych.


Na zakończenie stworzyliśmy mini przewodnik dla konsumenta, którego codzienne nawyki i działania mają niebagatelne znaczenie w ograniczaniu zanieczyszczenia środowiska plastikiem.


Już przy opracowaniu tej publikacji stykaliśmy się z wieloma głosami krytyki zarówno ze strony przemysłu jak i ekologów, że za bardzo idealizujemy plastik lub że pokazujemy go zbyt negatywnie i populistycznie. To pokazuje jak wielowymiarowy i niejednoznaczny jest to temat. I tak też staramy się go pokazać.

Jako Innowo będziemy chcieli w ramach naszej inicjatywy Polish Circular Hotspot podjąć działania, które w sposób systemowy sprawią, że zarówno konsumenci, jak i biznes podejdą w sposób bardziej odpowiedzialny do produkcji i konsumpcji plastiku i tworzyw sztucznych.
A tymczasem zapraszam do lektury i wyciągnięcia własnych wniosków!

Pobierz raport