Produkty z obierek cytrusowych

2019-01-25

W Holandii każdego roku na śmietnik trafia 250 milionów kilogramów obierek cytrusowych powstałych w wyniku robienia świeżych soków, głównie z pomarańczy. Ponad połowa tych odpadów wytwarzana jest przez supermarkety, restauracje i producentów żywności. Firma PeelPioneers dostrzegła w cytrusowych obierkach cenne składniki i opracowała metodę ich odzyskiwania oraz ponownego wykorzystywania do innych celów.


W fazie pierwszej wyodrębniane są miąższ cytrusowy do karmienia zwierząt oraz olej mający szerokie zastosowanie w produkcji żywność jako naturalny zapach i smak (napoje, czekolady, ciasta). Pomarańczowy olej jest także składnikiem kosmetyków (oleje do kąpieli i perfumy) oraz produktów do czyszczenia (detergentów i płynów do mycia). PeelPioneers wspólnie z firmą TriStar stworzyli cyrkularny detergent O-range do mycia podłogi.


W fazie drugiej, planowanej na 2019 rok, PeelPioneers poszerzy swoją działalność o odzyskiwanie celulozy (do produkcji papieru i farb), pektyny (zagęszczacza do dżemów) oraz flawonoidu (przeciwutleniacza do napojów i suplementów diety).


Firma PeelPioneers codziennie przetwarzaja 40 tysięcy kilogramów obierek z pomarańczy w fabryce w Brabancie. Pozyskuje je przede wszystkim od sieci supermarketów Jumbo, z którymi podpisała umowę. Obierki ze sklepów odbiera i dowozi do fabryki firma Renewi.


Do 2022 roku firma zamierza rozszerzyć produkcję w krajach północno-zachodniej Europy.


www.peelpioneer.nl