Biurowce przyszłości w Amsterdamie Zuid

2018-11-23

Amsterdamskie parki biznesowe od kilku lat rozrastają się w szybkim tempie, a każdy kolejny postawiony biurowiec zachwyca nowoczesną architekturą. Jednak nie tylko bryła stanowi o ich wyjątkowości, a cyrkularność osiągnięta poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań. 

1. The Edge

Należący do fimy Deloitte biurowiec “The Edge” nie bez powodu uznawany jest za jeden z najbardziej cyrkularnych budynków na świecie i potocznie nazywany “Komputerem z dachem”. Został zaprojektowany z myślą o stworzeniu najbardziej komfortowego miejsca pracy dla 2,5 tysiąca pracowników. 

Biurowiec jest całkowicie sterowany elektronicznie i można się po nim poruszać wyłącznie ze smartfonem w ręku. Pracownicy mają zainstalowane specjalne aplikacje w telefonach, które pozwalają im być przez cały czas ”w kontakcie z budynkiem”. App wykonuje za nich wiele czynności, m.in. sprawdza plan dnia każdego pracownika, kieruje go do właściwego biurka czy sali konferencji, a oświetlenie i temperaturę w pomieszczeniach dostosowuje do jego indywidualnych preferencji. Budynek rozpoznaje samochody wjeżdżające na parking i wskazuje właściwe miejsce parkingowe, sam otwiera drzwi i - co najważniejsze - zużywa 70% energii mniej niż inne biurowce. Tak ogromną oszczędność energii udało się osiągnąć poprzez m.in. zainstalowanie paneli słonecznych oraz wykorzystanie magazynowania termicznego.

Brytyjska agencja ratingowa BREEAM uznała The Edge za najbardziej ekologiczny budynek na świecie.

Case Study:

https://www2.deloitte.com/nl/nl/pages/over-deloitte/articles/persinformatie-the-edge.html
https://www.flickr.com/photos/deloittenl/sets/72157651161700593
(Źródła informacji: www2.deloitte.com)
 

2. Budynek CIRCL

Modelowym przykładem cyrkularnej inwestycji, której rozwiązania są nadal w fazie testowania, jest należący do ABN Amro budynek CIRCL. Trzypiętrowy pawilon zbudowany jest głównie z drewna, a jego dach i ściany pokrywa roślinność oraz ponad 500 paneli słonecznych. Najważniejsze jego elementy konstrukcyjne pochodzą z recyklingu. Przykładowo, okna wyjęto z przeznaczonego do rozbiórki biurowca, drewnianą podłogę z baru jednego z klubów piłkarskich. Specjaliści do ocieplenia ścian wykorzystali 16 tysięcy par zużytych jeansów. Wysłużone firmowe ubrania pracowników ABN Amro, zamiast wyrzucać na śmietnik, pocięli na maleńkie kawałki, dodali kleju i ozdobili nimi ściany CIRCL, jednocześnie wygłuszając dźwięki.

W pawilonie mieszczą się biura, sale konferencyjne, galeria i restauracja, których wyposażenie przerobiono ze starych mebli, wydrukowano na drukarce 3D z elementów zamrażarek lub wzięto w leasing bezpośrednio od producenta. W tym przypadku właściciel CIRCL, czyli ABN AMRO, płaci za jednostkowe zużycie windy, lamp, żarówek oraz kanap i foteli w barze na dachu. Na razie nie ma jeszcze pełnych danych dotyczących efektywności zastosowanych rozwiązań. Od otwarcia budynku, wiosną 2017 roku, udało się uzykać 50% nadwyżkę energii. 

Więcej na temat inwestycji można przeczytać tutaj:  https://circl.nl/themakingof/en/