MUD Jeans w leasingu

2018-11-23

“Fast Fashion”, czyli szybkie projektowanie, wytwarzanie i sprzedawanie odzieży po niskich cenach stał się w ostatnich latach poważnym problem na świecie. Ludzie kupują dużo ubrań, krótko je noszą i zazwyczaj wyrzucają do śmieci. W UE jedynie 25% z nich poddajemy recyklingowi, resztę spalamy lub składujemy na wysypiskach śmieci.

Są jednak firmy na świecie, które podążają w przeciwnym kierunku zwanym “Slow Fashion”, w którym chodzi o świadome podejmowanie decyzji konsumpcyjnych z nastawieniem na dbałość o środowisko i odrzuceniem tego, co jednorazowe.

Doskonałym przykładem jest holenderska firma MUD Jeans, która wprowadzając pionierski model biznesowy > Lease A Jeans udowodniła, że zużyte tekstylia można łatwo odzyskiwać i wielokrotnie przerabiać, czerpiąc z tego korzyści finansowe. 

(owner Bert van Son)

Model Lease A Jeans zakłada, że klient może kupić jeansy albo wziąć je w roczny leasing, co wiąże się z miesięczną opłatą w wysokości 7,5 euro. Po roku ma trzy opcje do wyboru. Może kontynuować leasing i nosić spodnie jak długo chce albo kontynować leasing i wymienić je na nową parę, albo zrezygnować z leasingu i zwrócić jeasny do MUD.  

Jeśli odzyskane jeansy są w dobrym stanie, to po czyszczeniu ponownie się je wypożycza, co pozwala zaoszczędzić wodę, energię i zmniejszyć produkcję odpadów. Jeśli materiał jest zbyt zniszczony to zostaje zwrócony do producenta jeansu, który poddaje go recyklingowi. Jeansy MUD w 40% wykonane są z materiałów z odzysku, resztę stanowi bawełna organiczna.

Firma MUD dzięki wprowadzeniu leasingu realizuje kilka istotnych celów. Po pierwsze, dzięki recyklingowi zapewniła sobie stałe dostawy materiałów, więc nie musi obawiać się wahań cen bawełny. Po drugie, będąc właścicielem wyprodukowanych przez siebie jeansów ma pewność, że zużyte pary nie staną się odpadem i do niej wrócą. Po trzecie, ten model biznesowy doskonale wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego, poprzez dbanie o zasoby naturalne i przedłużanie życia produktom.   

Więcej tutaj: https://mudjeans.eu