Ioniqa. Cyrkularna butelka PET

2018-11-23

Firma chemiczna Ioniqa z Eindhoven odkryła materiał, który może zastąpić ropę w produkcji poliestru PET , rodzaj plastiku wykorzystywanego do wytwarzania butelek wody i napojów, opakowań oraz odzieży. 

Każdego roku na świecie produkowanych jest 61 milinów ton poliestru PET, z czego tylko 10% poddawane jest recyklingowi, resztę konsumenci wyrzucają do śmieci. Te plastikowe odpady, które konsumenci "podrzucą" naturze, dryfują po oceanach lub leżą w lasach, parkach czy na ulicach. 

Ioniqa zużyte butelki plastikowe potraktowała jako surowiec i w procesie upcyklingu stworzyła materiał, który jest identyczny jak ten, wytwarzany z ropy. Identyczny, to znaczy takiej samej jakości, bezpieczny dla żywności i dodatkowo jego ceny są konkurencyjne. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości nie będziemy potrzebować ropy do produkcji plastikowych butelek, gdyż to właśnie one staną się naszym surowcem, który będzie można bez końca przetwarzać.  

Obecnie Ioniqa buduje swoją pierwszą fabrykę upcyklingową w Brightlands Chemelot Campus w Geleen w Holandii. Jej uruchomienie zaplanowano na drugą połowę 2019 roku. Plastikowe odpady będą pochodziły z Holandii, Niemiec, Francji i Belgii.

http://www.ioniqa.com/