Mitsubishi Elevator Europe: windy w leasingu

2018-11-29

Windy w większości piętrowych budynków są obecnie standardem i jednocześnie drogą jednorazową inwestycją. Mitsubishi Electric Europe zaproponowało rozwiązanie, które  eliminuje problem wysokich kosztów początkowych oraz wpisuje się w zasady gospodarki o obiegu zamkniętym.

Program M-Use® oferuje windę jako usługę. Klient podpisuje z firmą umowę leasingową, co oznacza, że nie jest właścicielem windy, a jedynie jej użytkownikiem. Klient sam może określić wysokość kapitału początkowego, więc koszty montażu windy mogą być również rozłożone na kolejne lata i na przyszłych użytkowników.

Umowa podpisywana jest na 20 lat, jednak po upływie tego czasu klient może ją przedłużyć o kolejnych 20 lat. Mitsubishi zapewnia coroczny profesjonalny serwis, dzięki czemu windy pozostają długo w doskonałym stanie technicznym, przez co koszty ich użytkowania maleją. I co najważniejsze, klient płaci wyłącznie za ilość podróży windy. Częstotliwość użytkowania tego urządzenia jest monitorowana dzięki zainstalowanym w nim sensorom i specjalnemu oprogramowaniu. Jeśli okaże się, że winda jeździła między piętrami mniej niż przewidywano, klient otrzymuje zwrot nadpłaconych pieniędzy.

Jedną z pierwszych takich wind Mitsubishi zamontowało w Pawilonie CIRCL należącym do ABN AMRO w Amsterdamie.

Ze względu na zmienioną strukturę własności i długoterminowe zaangażowanie, Mitsubishi było w stanie opracować system recyklingu wind, aby ponownie wykorzystać różne ich elementy w innych miejscach lub poddać recyklingowi w celu odzyskania surowców i ponownego ich wykorzystania. W ten sposób koło zużycia surowców się zamknęło, a program M-Use® można nazwać cyrkularnym.

W ramach programu M-Use® zamontowało już ponad 100 wind w budynkach mieszkalnych, hotelach i biurowcach w Holandii.

https://www.mitsubishi-liften.nl/project/circl-abn-amro-paviljoen/