Case studies Inne kraje

Słowenia - sklep bez opakowań

Centrum Reuse w Lublanie oferuje automat Bert, który sprzedaje organiczne środki czyszczące, szampony, kilka rodzajów octu i oleju klientom, którzy przynoszą własne opakowania wielokrotnego użytku.

2019-04-01 więcej »

Czechy - ECONIT, czyli czeska gmina bez odpadów

Czeski JRK Waste Management znalazł sposób na redukcję mieszanych odpadów komunalnych wprowadzając w gospodartwach domowych inteligentny system ich ewidencji (ECONIT).

2018-12-10 więcej »

Dania - Platforma dla sieci energetycznych OMNIA Suite

W Jutlandii dziewięć niezależnych przedsiębiorstw energetycznych, ciepłowniczych i wodnych stworzyło wspólną platformę danych OMNIA, która umożliwia technikom odczytywanie i zarządzanie wszystkimi licznikami jednocześnie. Uzyskane dane są selekcjonowane, wizualizowane i analizowane, co pozwala na wykrywanie i usuwanie wycieków wody, energii i ciepła. Inteligenty system umożliwia zoptymalizowanie operacji i utrzymywanie infrastruktury.

2018-12-10 więcej »

USA - AirCarbon, bioplastic przyjazny dla środowiska

Amerykańska firma Newlight Technologies opracowała technologię wychwytywania z powietrza CO2 i metanu do produkcji bioplastiku AirCarbon. Nowy platik, który składa w 40% z tlenu z powietrza oraz w 60% z węgla i wodoru, może zastępować w przemyśle tradycyjny plastik wykonany na bazie ropy naftowej i innych paliw kopalnych.

2018-12-10 więcej »

USA - ecoATM Gazelle dla elektroniki

EcoATM Gazelle z Kalifornii oferuje klientom prosty sposób na szybkie sprzedanie niechcianej elektroniki. Klienci mogą to zrobić online lub udając się do najbliższego kiosku ecoATM, który wyglądem przypomina wolnostojący bankomat. Maszyny recyklinowe ustawione są w centrach handlowych i supermarketach w Louisville, Bostonie i San Diego.

2018-12-10 więcej »

Szwecja - Miasto napędzane biopaliwem

Kristianstad, stolica prowincji Skane, w której mieszka 81 tysięcy ludzi, od lat efektywnie wykorzystuje biogaz do produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz napędzania samochodów i autobusów. Nad tym cyrkularnym projektem pracują razem władze miasta, Krinowa Science Park, Uniwersytet Kristinastad oraz rolnicy i mieszkańcy. Miejska spółka Kristianstad Biogas wytwarza biopaliwa w trzech zakładach. Poniższa grafika pokazuje cykl biogazowy.

2018-11-29 więcej »