USA - AirCarbon, bioplastic przyjazny dla środowiska

2018-12-10

Amerykańska firma Newlight Technologies opracowała technologię wychwytywania z powietrza CO2 i metanu do produkcji bioplastiku AirCarbon. Nowy platik, który składa w 40% z tlenu z powietrza oraz w 60% z węgla i wodoru, może zastępować w przemyśle tradycyjny plastik wykonany na bazie ropy naftowej i innych paliw kopalnych.

Proces tworzenia bioplastiku rozpoczyna się wychwycenia z powietrza gazów cieplarnianych opartych na metanach lub CO2 i wprowadzenia ich do systemu polimeryzacji Newlight w celu syntezy materiałów. Wewnątrz, gaz cieplarniany łączy się z naturalnie występującym biokatalizatorem opartym na mikroorganizmach, który jest podstawą całego procesu produkcji AirCarbon. Biokatalizator wyciąga węgiel z metanu lub dwutlenku węgla i łączy ten węgiel z wodorem i tlenem, aby zsyntetyzować biopolimer, zwany AirCarbon. Po wyprodukowaniu, AirCarbon jest usuwany z reaktora, oczyszczany i przetwarzany w pelet, który można następnie stopić i uformować w dowolne kształty.

Naukowcy, zainspirowani procesami zachodzącymi w przyrodzie, prace nad bioplastikiem prowadzili 10 lat. AirCarbon jest obecnie wykorzystywany między innymi do produkcji opakowań dla firm The Body Shop i Dell oraz akcesoriów elektronicznych do Sproint i Virgin.

https://www.newlight.com