Transport

Systemy transportowe odpowiadają za 64% światowego zużycia ropy naftowej i 23% światowej emisji gazów cieplarnianych. Obecnie globalnie po drogach jeździ 750 milionów samochodów i - jak przewidują specjaliści - liczba ta w ciągu kolejnych 30 lat ma się podwoić. W związku z tym, w najbliższych dekadach można się także spodziewać większej emisji CO2 do atmosfery.

 

 

Szansą na zmianę tej tendecji, czyli obniżenie emisji CO2, jest wprowadzenie rozwiązań cyrkularnych we wszystkich systemach transportowych. W konsekwencji transport przyszłości będzie spełniał oczekiwania ludzi, czyli umożliwiał dotarcie np. do szkoły, pracy lub rodziny oraz będzie efektywny i ekonomiczny, a jednocześnie nieszkodliwy dla zdrowia i środowiska.

  1. Niezbędne jest odejście od zasilania samochodów paliwami kopalnymi i zastąpienie ich paliwami odnawialnymi, czyli przede wszystkim energią słoneczną i biopaliwami.
  2. Konieczna jest integracja transportu drogowego, kolejowego, lotniczego, promowego i morskiego na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
  3. Konieczna jest promocja wśród społeczeństwa korzystania z transportu publicznego i komunikacji rowerowej. Rozpowszechnianie także idei prywatnego leasingu samochodów lub współdzielenia ich z innymi użytkownikami.

Sposobów na rozwiązanie problemów transportowych jest wiele, jednak zastosowanie ich wymaga długoterminowego prowadzenia analiz i zaangażowania się w ten proces wszystkich stron mających na niego wpływ.