Zamykamy obieg w rolnictwie – zrównoważone wykorzystanie energii w szklarniach

2020-10-13

Produkcja roślinna wymaga bardzo dużych nakładów energii. Odpowiedzialne korzystanie z zasobów pozwala nie tylko ograniczyć negatywny wpływ na zmiany klimatyczne, lecz także przynieść konkretne oszczędności poszczególnym przedsiębiorstwom. Podczas spotkania przedstawione zostaną praktyczne rozwiązania, które w realny sposób pomogą w bardziej zrównoważonej produkcji pod osłonami.

Program wydarzenia:

13:00-13:05 – Powitanie
• Przedstawiciel Ambasady Królestwa Niderlandów

13:05-13:35 - Kas als energiebron
Kas als energiebron to projekt mający na celu ograniczenie zużycia energii w szklarniach i redukcję emisji dwutlenku węgla. Dzięki współpracy pomiędzy plantatorami, dostawcami instytucjami badawczymi i instytucjami rządowymi wdrażane są skuteczne, innowacyjne rozwiązania mające na celu zrównoważane wykorzystanie energii.
• Pan Piet Broekharst, Manager projektu

13:35-14:05 - Wageningen University & Research – „Oszczędność energii w szklarniach”
AllElectric - szklarnia, która powstała na zamówienie rządu holenderskiego w Wageningen, gdzie badane są sposoby na zmniejszenie utraty ciepła i optymalizację wykorzystania różnych rodzajów energii.
• Pan Frank Kempkes, Wageningen Plant Research

14:05-14:35 - Ter Laak
Ter Laak Orchids - szklarnia, która czerpiąc energię ze słońca jednocześnie podgrzewa wodę potrzebną do utrzymania odpowiedniej temperatury do produkcji storczyków.
• Pani Joanna Czernicka

14:35-15:00 – Pytania i odpowiedzi

Link do wydarzenia