Warsztat "Zarządzanie gospodarką cyrkularną w przedsiębiorstwach"

2020-09-23

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie organizowane w ramach projektów „Samorządowe Centrum Gospodarki Cyrkularnej Łódzkie GREEN HUB”, „Ochrona środowiska i efektywne gospodarowanie zasobami przez wykorzystanie instrumentów cyklu życia w realizacji polityki regionalnej” LCA4Regions i „Rozwój gospodarki cyrkularnej poprzez udoskonalenie instrumentów polityki regionalnej” REPLACE.

Warsztat "Zarządzanie gospodarką cyrkularną w przedsiębiorstwach" odbędzie się w środę 23-go września w godz. 10:00 - 12:00 w formule tradycyjnej (Lokalizacja: SkyHUB XV piętro, Łódź, ul. Piotrkowska 148/150) oraz online.

Udział jest bezpłatny, lecz wymagana jest rejestracja poprzez wypełnienie poniższego zgłoszenia: link

Gospodarka obiegu zamkniętego stanowi alternatywę dla tradycyjnego, linearnego modelu gospodarki. Jej celem jest przeciwdziałanie marnotrawieniu zasobów, dzięki zastosowaniu w przedsiębiorstwach innowacyjnych modeli biznesowych. Zmiana sposobu myślenia kadry zarządzającej w przedsiębiorstwach spowodowana jest nie tylko potrzebą poszukiwania oszczędności, w związku z ciągłym kurczeniem się zasobów naturalnych (a co za tym idzie perspektywą wzrostu cen surowców), ale również zmianą postaw konsumenckich i rosnącą świadomością ekologiczną. Promocja idei zrównoważonej gospodarki, a szczególnie zasad gospodarki cyrkularnej na każdym etapie prowadzenia działalności pozwala na kreowanie przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Wypracowane w ramach projektów międzynarodowych rozwiązania mogą stanowić inspiracje dla przedsiębiorców z regionu łódzkiego. Jednym z nich jest metodologia oceny cyklu życia produktu (LCA), która za pomocą specjalnych narzędzi pozwala zdefiniować najbardziej efektywny model gospodarowania zasobami naturalnymi oraz minimalizować jego wpływ na środowisko. LCA daje też szerokie możliwości najbardziej optymalnego wykorzystania zasobów pod względem ekonomicznym.

Zapraszamy także do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: link

Agenda wydarzenia:

10.00 – 12.00

  • Wprowadzenie
  • Dyskusja panelowa nt. proekologicznych rozwiązań biznesowych. Przygotowanie procesów produkcyjnych z zachowaniem norm środowiskowych w branży konstrukcyjnej i budowlanej.
  • Uczestnicy na konkretnych przykładach pokażą jak w praktyce realizowany jest cykl życia produktu.
  • Sesja pytań i odpowiedzi.